Případová studie frézy na pařezy Predátor P56RX

KLIENT, ZADÁNÍ

Jestli jste někdy řešili, jak zlikvidovat starý pařez, pravděpodobně jste narazili na firmu LASKI.

Firma LASKI, s.r.o. vznikla v roce 1992 a její hlavní činností je výroba profesionální komunální techniky a prodej motorů.
LASKI je náš dlouholetý zákazník, pro kterého jsme již v minulosti úspěšně realizovali několik úspěšných výrobků jako design štěpkovače nebo drážkovače.

Opět jsme využili zvýhodněné služby v rámci projektu Design pro konkurenceschopnost poskytovaný agenturou CzechTrade, která poskytla společnosti LASKI podporu na návrh designu této hydraulické frézy na pařezy Predátor P56RX.

I když jsou dnešní frézy na pařezy vyrobeny z moderních komponent, které umožňují téměř neomezené tvarování, nakonec se tyto stroje zdají být staromódní, neforemné s důrazem na kompozici jednotlivých funkčních částí do celků.

Závěrem naší analýzy bylo, že tyto výrobky nejsou dostatečně propracované v jednotlivých detailech, i co se týče nosných linií. To bylo naším cílem změnit.

VÝZVA

Největší výzva však spočívala od začátku v samotném zadání.

Představte si, že váš kreativní prostor je krabice daných rozměrů (výška 1450 mm, Délka 2740 mm, Šířka 780 – 1180 mm) a musíte ji navrhnout estetický, vizuálně zajímavý a hlavně nový odlišný tvar, který by splňoval dané parametry bez možnosti změn.

Úkolem tedy bylo podtrhnout a propracovat jednotlivé detaily a nosné linie, tím se odlišit, stát se trendovým vůdcem v této kategorii komunální techniky a zároveň využít inovační potenciál svých výrobků.

INSPIRACE, NÁVRHY, ŘEŠENÍ

Na základě těchto myšlenek, analýz a srovnání konkurenčních výrobků se nabízelo řešení v propracovanějším designu, v propojení esteticky zajímavého tvaru a funkce.

Hlavním kritériem tvorby designu však přesto zůstala bezproblémová funkčnost a jednoduchá manipulace, které je spolu s výkonem a hlavním přínosem pro zákazníky.

Přístroj má ulehčovat manuální práci při likvidaci zbytků dřevin v lesích po těžbě, tudíž intuitivní uživatelské rozhraní pomáhá k vytvoření této vazby uživatele k výrobku.

Následně byly vytvořeny koncepční skici variant designu podle požadavků ze strany společnosti LASKI.

Ze strany společnosti LASKI byly po prezentaci návrhu designu vyřčeny požadavky zejména na zvětšení plochy mřížky chladiče motoru včetně umístění vzduchového filtru před ním a také na zvětšení mřížky před chladičem oleje.

Po zhodnocení základních linií byla pro další rozpracování vybrána varianta B.

PŘÍNOSY, VIZE DO BUDOUCNA

Po zahájení výroby prototypu stroje s novou laminátovou kapotou začínaly provozní zkoušky prototypu a koncem roku 2018 LASKI spustilo sériovou výroby Predátora P56RX.

Na základě zpětné vazby od společnosti LASKI podařilo splnit všechny definované cíle.

Navíc došlo k vylepšení užitných vlastností a ergonomie pro obsluhu i servis a k integraci dostupných komponentů od stávajících dodavatelů.

Nová fréza na pařezy splňuje vše podle očekávání. Nový a dynamičtější a kompaktnější tvar se líbí všem. ADAM DESIGN nás přesvědčil, že i fréza na pařezy může být vizuálně přitažlivá a splňovat všechny technické požadavky.

Zdeněk Zapletal, jednatel společnosti LASKI s.r.o.

A uživatel Predátora říká:

Těším se do práce, ušetřím si námahu a ještě k tomu se na tuto frézu dobře dívá.

Design frézy na pařezy